Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak radzić sobie z łupieżem? – Szampon na łupież

24 stycznia 2022 szampon na łupież

Łupież może występować niezależnie, albo w związku z różnymi chorobami. Typowymi objawami są swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry lub nadwrażliwość skóry głowy. Może się również zdarzyć, że bolą cebulki włosów, a dotykanie ich jest niekomfortowe.

Pozbądź się łupieżu – szampon na łupież

Większość szamponów przeciwłupieżowych zawiera aktywne składniki, które zwalczają grzyby i bakterie oraz hamują podział komórek. W ten sposób można szczególnie zwalczać irytujące swędzenie. Szampon na łupież powinno się stosować jako lekarstwo przez około cztery tygodnie. Jeśli po tym czasie nie następuje poprawa, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem. Może być wskazana dodatkowa terapia lekowa.

Rodzaje szamponów przeciwłupieżowych

Szampony z aktywnymi składnikami przeciwdrobnoustrojowymi okazały się najskuteczniejsze w przypadku łupieżu prostego i łupieżu spowodowanego egzemą łojotokową. Hamują drożdżaki Malassezia, a tym samym bezpośrednio przeciwdziałają powstawaniu łupieżu. Najskuteczniejsze szampony przeciwłupieżowe zawierają dwusiarczek selenu, pochodne imidazolu (ketokonazol, ekonazol, mikonazol, bifonazol), pochodne kwasu undecenowego, pochodne cyklopiroksolaminy lub pirymidyny (pirytion cynku i pirokton olaminy).

Szczególnie na początku kuracji można również stosować szampony ze składnikami aktywnymi, które spowalniają tworzenie się komórek rogowych i ograniczają ich zbijanie w konglomeraty. Przykładami takich aktywnych składników są bituminosulfonian amonu (jasny sulfonowany olej łupkowy jako substytut stosowanej wcześniej smoły węglowej, która jest obecnie zakazana w szamponach kosmetycznych), kwas salicylowy i siarka koloidalna. Jednak szampony z tego typu składnikami aktywnymi zwykle nie nadają się do długotrwałego leczenia łupieżu.

Ważną rolę odgrywają również substancje pielęgnacyjne zawarte w szamponach przeciwłupieżowych. Mogą nadać włosom połysk, gładkość i objętość. Ważne, aby szampony były używane regularnie przez osoby dotknięte chorobą. Tylko wtedy mogą one w pełni rozwinąć swoje działanie.

Łupież — przyczyny jego powstawania

Powstawanie łupieżu zawsze wskazuje na zakłócenie ochronnego, lekko kwaśnego środowiska skóry głowy – tak zwanej wartości pH. Łupież tłusty powstaje, gdy skóra głowy wytwarza zbyt dużo sebum, co powoduje sklejanie się złuszczonych komórek skóry.

Chorobowy łupież spowodowany jest coraz większym złuszczaniem się części rogowej warstwy skóry, tzw. naskórka. Przyczyną jest pośpieszny wzrost komórek rogowych znajdujących się w tej warstwie, co wpływa na strukturę warstwy rogowej. Szybko rosnące zrogowaciałe komórki łączą się, tworząc większe konglomeraty, a następnie są zrzucane ze skóry głowy jako łupież.

Przyspieszony wzrost zrogowaciałych komórek jest wywołany miejscowym stanem zapalnym skóry głowy.

Rozświetlacz w płynie a w kamieniu

Redakcja e-makeupownia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

krem przeciwsłoneczny do twarzy
Rozświetlacz w płynie a w kamieniu
szampon na łupież

Jesteś zainteresowany reklamą?

szampon na łupież