Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

24 stycznia 2022 zasady zdrowego odżywiania

Sposób żywienia wpływa na zdrowie, samopoczucie, a nawet i wygląd. Wpływa dosłownie na całe życie, dlatego dobrze by było o niego zadbać. Oto podstawowe i zarazem najważniejsze zasady zdrowego odżywiania, na których każdy powinien oprzeć swój jadłospis.

Jedzenie regularne

Nie chodzi tu o to, by koniecznie przyjmować kolejne posiłki co trzy godziny, jak to mawiano jeszcze kilka lat temu, a bardziej o to, by starać się jeść o stałych porach i dostosować te pory do swojego stylu życia – pracy i pozostałych obowiązków. Organizm powinien wiedzieć, kiedy otrzyma następną dawkę kalorii. Dzięki temu głód między posiłkami nie będzie się pojawiać, a to pozwoli uniknąć niezdrowego podjadania, które praktycznie zawsze prędzej czy później odbija się na wadze.

Optymalne nawadnianie

Wiele osób wciąż zapomina o regularnym piciu wody, a jest to jednak podstawa, bez której nie ma mowy o zdrowym odżywianiu. Ten najzwyklejszy napój tworzy dorosły organizm w ponad 50%! Wodę należy popijać małymi łykami przez cały dzień. Większe zapotrzebowanie na ten płyn ma się wtedy, gdy jest gorąco oraz wtedy, gdy wykonuje się intensywne i częste treningi.

Dużo warzyw i owoców

Te najzwyklejsze i najbardziej podstawowe produkty spożywcze są dla każdego organizmu absolutnie najlepsze. Owoce i warzywa to kopalnia witamin (zwłaszcza tych antyoksydacyjnych), minerałów, błonnika pokarmowego usprawniającego pracę jelit, wody oraz wielu innych drogocennych substancji. Warto sięgać po ich różne warianty i dbać o to, by na talerzu pojawiały się warzywa i owoce w zróżnicowanych kolorach. Każdy kolor świadczy bowiem o występowaniu innych korzystnych (naturalnych) barwników.

Zdrowe tłuszcze

Najnowsze zasady zdrowego odżywiania mówią też sporo o tłuszczach. Wskazują na wysoką szkodliwość tych nasyconych, występujących głównie w czerwonym mięsie (należy je maksymalnie ograniczać), ale zauważają też, że dla człowieka bardzo zdrowe są nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza te omega-3. Jak można ich sobie dostarczyć? Głównie poprzez jedzenie ryb morskich, ewentualnie orzechów włoskich i olejów z tych orzechów. Omega-3 warto akurat suplementować, bo zwykle tych kwasów w diecie przeciętnego człowieka jest niestety za mało.

Jak najmniej gotowców

Na sam koniec zasada najprostsza, do której w dzisiejszych czasach mało kto się niestety stosuje. A warto to zrobić. Warto jak najmocniej ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych i tzw. „gotowców”, a najlepiej w ogóle ich nie jeść.

Rozświetlacz w płynie a w kamieniu

Redakcja e-makeupownia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kurkuma właściwości
pomysły na śniadanie
detoks organizmu

Jesteś zainteresowany reklamą?

detoks organizmu